BBC News, فارسی - صفحه اول

 • مرز باریک پورن و هنر

  در زمان جنبش «جان سیاهان مهم است» در انگلستان ، توجه‌ها به مجسمه‌هایی از برده‌دارانی که رنگین‌پوستان را به اسارت می‌گرفتند جلب شده بود. در همان زمان، کسانی دیگر پلاکاردهایی در دست داشتند که طرز بازنمایی زنان در آثار هنری را نقد می‌کرد. بر روی پلاکاردها نوشته شده بود: "ببینید چه چیزهایی برایتان عادی شده اند."

 • خدمتکاری که در روسیه رئیس شورا شد

  مارینا اودگوسکایا قرار نبود رئیس شورای محلی پووالینخینو شود. او چهار سال دفتر شورا را تمیز می‌کرد و از کارش راضی بود تا آنکه یک روز رئیس پیش او آمد و خواست در انتخابات شرکت کند.

 • کرونا؛ چرا ساختن واکسنِ سالمندان سخت‌تر است؟

  سالمندان بیشتر در خطر کرونا هستند ولی تا به حال کمتر واکسنی مخصوص سالمندان ساخته شده است. این چه تاثیری می‌تواند بر برنامه‌هایی مثل ساختن واکسن بگذارد که برای پایان بخشیدن به این همه‌گیری جهانی دنبال می‌شوند؟

 • هفته‌ای که گذشت به روایت تصویر

  مجموعه‌ای از عکس‌های برگزیده خبری هفته گذشته (۱۷-۲۳ اوت ۲۰۲۰) در نقاط مختلف دنیا

 • از سرسره ناصرالدین شاه تا مسجد ولیعصر

  حوالی پارک شهر، پشت تئاتر شهر تهران، مسجدی ساخته شده که شهرداری ادعای مالکیت آن را دارد و بیش از سه دهه بلاتکلیف بوده است. سه شنبه هفته گذشته امام جماعت این مسجد کفن پوشید تا مقابل ماموران شهرداری بایستد و مانع تصرف مسجد توسط شهرداری منطقه ۱۱ تهران شود.

 • مناظره ترامپ و بایدن؛ چرا از ایران و سیاست خارجی آمریکا صحبت نشد؟

  مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پایان رسیدند و نه صحبتی از سیاست‌های دو نامزد در قبال ایران شد، نه نامی از برجام و تحریم برده شده، و نه حتی کسی درباره اثربخش بودن یا شکست "کارزار فشار حداکثری واشنگتن" علیه تهران حرفی زد.

 • دنیای عجیب خاندان سلطنتی بریتانیا

  نخستین مواجهه ما با اشرافیت در دنیای افسانه‌ها اتفاق می‌افتد. شاهزادگان پر زرق و برق و پادشاهان خردمند یا شرور را در افسانه‌ها ملاقات می‌کنیم و از خلال جادوی روایی افسانه‌هایی چون زیبای خفته، چیزهایی درباره زندگی یاد می‌گیریم. بازی‌های سرنوشت را در کودکی، پیش از آن که آن قدری بزرگ شویم تا درک کنیم، از میان داستان‌های شاه و ملکه با تاج‌های طلایی شاهدیم.

 • 'فساد' در مجلس ایران؛ همه نمایندگانی که متهم شدند

  محمد علی پورمختار، رییس سابق کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، آخرین فردی است که به فساد اقتصادی در دوره نمایندگی متهم و بازداشت شده است. هر چند در دوره‌های قبل مجلس نیز تعدادی از نمایندگان به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شده بودند اما از مجلس هشتم بازداشت و تشکیل پرونده برای نمایندگان با این نوع اتهامات بیشتر شده است.

 • کرونا؛ سالن‌های ورزش خطرناک‌تر از فروشگاه‌ها و رستوران‌ها هستند؟

  با افزایش شیوع کرونا و زیاد شدن شمار مبتلایان به کووید-۱۹ سالن‌های ورزشی در نقاط مختلف جهان بار دیگر درهای خود را به روی مراجعه‌کنندگان بسته‌اند.

 • ترکیه به قدرتی در صنعت پهپادهای نظامی تبدیل شده؟

  تصاویری که توسط ارتش جمهوری آذربایجان از حمله‌های پهپادها به منطقه قره‌باغ منتشر شد توجه خیلی‌ها را به این تجهیزات نظامی ساخت ترکیه جلب کرد.

 • چالش مومو؛ 'خطرناک برای کودکان' یا یک شایعه؟

  گزارش هایی از "چالش مومو" که خطری برای کودکان خوانده شده این روزها بین کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی و بعضی رسانه ها دست به دست می شود و باعث نگرانی پدر و مادرها شده است. اما مومو چیست و آیا برای کودکان خطری دارد؟

 • ایرج مسجدی کیست و چرا آمریکا او را تحریم کرد؟

  آقای مسجدی که اکنون در شمایل یک دیپلمات فعال است، پیشتر به عنوان فرمانده‌ با سابقه سپاه پاسداران در فعالیت‌های فرامنطقه‌ای شناخته می‌شد و زمانی مشاور عالی قاسم سلیمانی بود. او در جریان جنگ ایران و عراق نیز رئیس ستاد قرارگاه رمضان بود که هسته‌ مرکزی تشکیل نیروی قدس محسوب می‌شود

 • انتخابات آمریکا؛ مواضع دونالد ترامپ درباره مسائل کلیدی چیست؟

  دونالد ترامپ سال ۲۰۱۶ با شعار ساده "عظمت را به آمریکا بازگردانیم" به میدان آمد و در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شد. اما در حالی که ترامپ می‌کوشد ریاست جمهوری‌اش را یک دوره دیگر تمدید کند، هم کشور با چالش‌هایی از جمله ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی‌اش روبرو است و هم خود او با رای‌دهندگانی که سابقه چهار سال حضورش در کاخ سفید را سبک و سنگین خواهند کرد.

 • انتخابات آمریکا؛ مواضع جو بایدن درباره مسائل کلیدی چیست؟

  وقتی جو باید رسما نامزدی خود در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را اعلام کرد، گفت پای دو چیز خواهد ایستاد: کارگرانی که "آمریکا را ساختند " و ارزش‌هایی که می‌تواند گروه‌های مختلف را به هم نزدیک کند.

 • نابویایی چیست؟

  نابویایی یا آنوسمی برای بسیاری تا پیش ار همه‌گیری کرونا ناشناخته بود اما پنج درصد افراد در دنیا نابویایی دارند که بعضی از آنها در تمام عمر بویی را استشمام نکرده‌اند. آگاه‌تر شدن مردم از این عارضه به نابویاها کمک کرده‌ تا برای اولین بار درباره این عارضه علنی صحبت کنند.

 • علیرضا حیدر آبادی پور مدیر عامل پیشین بانک سرمایه کیست و چرا بازداشت شد؟

  ۱۶ ماه طول کشید تا مقام‌های قضایی اسپانیا و پلیس بین‌الملل مجاب شوند علیرضا حیدر آبادی پور را به ایران مسترد کنند. خرداد ماه پارسال بود که نماینده دادستان تهران از بازداشت متهم متواری پرونده بانک سرمایه در اسپانیا خبر داده بود.

 • پورمختار کیست و اتهامات فسادش چیست؟

  محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم ایران به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شده است. بازداشت او با سخنان نصر الله پژمانفر، رییس فعلی کمیسیون، علنی شد. در حالی که بر اساس گزارش‌ها او از دو ماه پیش بازداشت شده است.

 • وام ودیعه مسکن در ایران چیست و به چه کسانی می‌رسد؟

  اگر روزگاری نه چندان دور بحث در بازار مسکن بر سر میزان رقم تسهیلات بانکی خرید مسکن و شرایط آن بود و کارشناسان از کم بودن نسبت و سهم تسهیلات بانکی از قیمت و ارزش آپارتمان سخن می‌گفتند، حال با توجه به جهش قیمت‌ها در بازار اجاره و خرید مسکن به گونه‌ای است و شرایط در بازار مسکن چنان تغییر کرده است که خانه‌دار شدن به رویایی دورتر از قبل بدل شده و صحبت بر سر تسهیلاتی است که قرار است بخشی از ودیعه یا پول پیش اجاره مسکن را تامین کند. اما این تسهیلات با عنوان وام ودیعه مسکن چقدر است و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

 • همسان سازی حقوق بازنشستگان چیست؟

  دولت ایران دستورالعملی تحت عنوان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری بگیران کشوری و لشکری به تصویب رسانده است که بر میزان حقوق بازنشستگان اثرگذار خواهد بود. در این گزارش جزئیات این تغییرات را بخوانید.

 • جرم سیاسی چیست؟ بررسی بیست پرونده در ایران با قانون 'جرم سیاسی'

  علی القاصی‌مهر ، دادستان تهران گفته است که برای نخستین بار، دو پرونده با "پنج متهم" در دادگاه کیفری تهران بر اساس قانون "جرم سیاسی" رسیدگی خواهد شد. آقای القاصی‌مهر، افزوده است که ۱۸ پرونده دیگر نیز از سوی دادسرای تهران، مصداق جرائم سیاسی است. ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه هم گفته است بر تفکیک جرایم سیاسی از جرایم امنیتی اصرار دارد.

 • آیا واکسن ۱۰۰ سال پیش می‌تواند جان مبتلایان کرونا را نجات دهد؟

  دانشمندان در بریتانیا آزمایش واکسن ب‌ث‌ژ را آغاز کرده‌اند تا ببینند تا چه حد می‌تواند جان انسان را در برابر ویروس کووید-۱۹ نجات دهد. این واکسن در سال ۱۹۲۱ برای مقابله با بیماری سل تولید شد اما شواهدی در دست است که نشان می‌دهد ممکن است بدن را در برابر عفونت‌های دیگر هم محافظت کند.

 • سکس و ویروس کرونا؛ آنچه باید بدانید

  آیا ویروس کرونا به از طریق روابط جنسی نیز منتقل می‌شود؟ شاید خیلی‌ها به این پرسش فکر کرده باشند، اما از طرح آن خجالت می‌کشند. دکتر الکس جورج پزشک اورژانس و الیکس فاکس خبرنگار مسائل جنسی به برخی از این پرسش‌ها پاسخ داده‌اند.

 • افرادی که در برابر کووید-۱۹ مصونیت پنهان دارند

  در این مدت توجه دنیا عمدتا جلب مقوله پادتن‌ها بود، اما پژوهشگران به مرور به این نتیجه رسیده‌اند که شاید نوع دیگری از مصونیت نیز وجود داشته باشد.

 • ویروس کرونا؛ تازه ترین آمار ابتلا در همه کشورها

  در این صفحه نقشه گستردگی ویروس کرونا در جهان و جدول حاوی جزییات آماری در همه کشورهای درگیر کرونا را می بینید که آمار آن روزانه تازه می شود.

 • کرونا؛ چه گروه خونی بیشتر مستعد کرونا است؟ و پاسخ به سوال‌های دیگر

  نزدیک به سه میلیون نفر در کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. گروه بهداشت و سلامت بی‌بی‌سی به بعضی از پرسش‌های خوانندگان درباره‌‌ٔ این ویروس پاسخ داده است که در اینجا آنها را می‌خوانید.

 • تلاشی تازه برای گشودن معمای مصونیت به کرونا

  دانشمندان کوشش تازه‌ای را برای شناختن واکنش سیستم ایمنی به ویروس کرونا آغاز کرده‌اند. پژوهشگران در ۱۷ مرکز تحقیقاتی در بریتانیا می‌خواهند به سوالاتی نظیر این پاسخ دهند که مصونیت به کرونا چقدر دوام دارد و چرا شدت این بیماری این‌قدر متغیر است.

 • راستی‌آزمایی؛ آیا ماسک باعث کاهش اکسیژن‌رسانی و ضعف ایمنی می‌شود؟

  اجباری شدن ماسک و پوشاندن صورت در مکان‌های عمومی مثل فروشگاه‌ها در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و بریتانیا باعث بحث و اختلاف‌نظر شده است و در شبکه‌های اجتماعی هم انعکاس یافته‌اند. گروه راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی اطلاعات و ادعاهای غلط و گمراه‌کننده را که در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده‌اند بررسی کرده است.

 • کاوازاکی چیست؟ کاوازاکی کیست؟ چرا با کرونا نامش سر زبان‌ها افتاده؟

  یک بیماری نادر کودکان که بسیاری از پزشکانی که در زمینه بیماری‌های کودکان کار نمی‌کنند شاید تا پایان دوران کار حرفه‌ایشان حتی یک مورد آن را نبینند، ناگهان در دوران کرونا محل توجه عموم قرار گرفت. اما کاوازاکی چه بیماری‌ای است و چرا نامش این روزها مطرح شده است.

 • علائم کرونا چیست و چگونه پیشگیری کنیم؟

  بیماری کووید-۱۹ چیست؟ چگونه پخش می‌شود؟ شخص ناقل در چه زمانی بیش از همیشه دیگران را آلوده می‌کند؟

 • آیا مصونیت اعتقادات دینی از آزادی بیان راه حل است؟

  این گونه حملات واکنش‌های زیادی را در میان مردم برمی‌انگیزد؛ ولی در کنار محکومیت گسترده آن از سوی مردم عادی و مقامات، در این میان، گروهی اغلب صاحب‌نظر و نواندیش مسلمان نیز در کشورهای اروپایی همزمان با محکومیت اقدامات خشونت‌بار، دلیل این حملات را مصون نبودن اعتقادات دینی مسلمانان از آزادی بیان می‌دانند. این گروه استدلال‌های قابل تأملی دارد، ولی تقریبا همه آن‌ها در نهایت به لزوم محدودیت آزادی بیان در رابطه با اعتقادات دینی ختم می‌شود.

 • سند 'امنیت قضائی' ابراهیم رئیسی؛ اراده قانون یا ولایت فقیه؟

  سند «امنیت قضائی» ابراهیم رئیسی را مهم‌ترین دستاورد او، از زمان ریاست‌اش بر قوه‌ قضائیه تا امروز، ارزیابی کرده‌اند. بنا به گزارش‌ها پیش‌نویس این سند را آیت الله خامنه‌ای نیز تأیید و تحسین کرده است. اما حقوق‌دانان مفاد آن را با واقعیت‌های چهار دهه‌ جمهوری اسلامی و سیره و رویه‌ عملی دستگاه قضایی آن ناسازگار می‌یابند.