BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Sezgin Baran Korkmaz ve SBK Holding hakkındaki 'el koyma kararının' kaldırılma gerekçesi Utah Mahkemesi'nin 'deliller yetersiz' hükmü

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz'ın kişisel ve şirkete ait mal varlıklarıyla hesapları için alınan el koyma kararının kaldırılması, ABD Utah Federal Savcılığı'nın "Yeterli delil yok" hükmüne dayanıyor.

 • BM Genel Sekreteri Guterres: Azerbaycan ve Ermenistan ateşkese saygı göstermeli

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ermenistan ve Azerbaycan'ı 18 Ekim'de ilan edilen ateşkese uymaya davet etti. Dün Azerbaycan'ın Gence kentinde aralarında çocukların da bulunduğu 13 sivilin hayatını kaybetmesine yol açan saldırı için "kesinlikle kabul edilemez" diyen Guterres, bir an önce yapıcı müzakerelere başlanması çağrısında bulundu.

 • Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalarda son durum ne?

  Azerbaycan ile Ermenistan arasında statüsü uyuşmazlık konusu olan Dağlık Karabağ bölgesinde Pazar günü başlayan şiddetli çatışmalar devam ediyor. İki ülke arasındaki çatışmalarda bugün itibarıyla son durum ne? Taraflardan hangi açıklamalar geliyor?

 • Koronavirüs özel dosyası

  Covid-19 pandemisiyle ilgili dünyadan ve Türkiye'den son haberler, analizler ve incelemeler koronavirüs özel dosyamızda.

 • Dünya koronavirüs aşısına ne kadar yakın?

  Covid-19 salgınına karşı aşı üretme yarışı tüm dünyada sürüyor. Hemen her gün farklı kaynaklardan aşının sonbahar aylarında hazır olacağına dair haberler yayımlanıyor. Peki bu beklentiler ne kadar gerçekçi? Aşı geliştirme süreçleri ve potansiyel aşı adayları ne durumda?

 • Koronavirüs sözlüğü: Hangi terim ne anlama geliyor?

  Filyasyondan sürü bağışıklığına, koronavirüs günlük hayatımıza pek çok yeni kelime ve kavram kattı. Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Merak ettiğiniz kavramların anlamlarına koronavirüs sözlüğümüzden bakabilirsiniz.

 • Koronavirüs vücudu nasıl etkiliyor?

  Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılıyor. Hastalıkların çoğu hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500’e yakın insan yaşamını yitirdi. Peki, virüs vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor.

 • Koronavirüs riski nerelerde yüksek?

  Dünya genelinde koronavirüs kısıtlamaları gevşetilirken Covid-19 kapmamak ve ikinci bir dalga oluşmasını önlemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini ve neler yapabileceğimizi bağışıklık uzmanı Erin Bromage’a sorduk.

 • Kuzey Kıbrıs’ın 5'inci Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar kimdir?

  Pazar günü yapılan seçimde yüzde 51,74 oy alarak Kuzey Kıbrıs'ın 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, mazbatasını bugün öğle saatlerinde Yüksek Seçim Kurulu'ndan aldı. Ersin Tatar'ın medya sektöründen siyasete çeşitli uğraklardan geçen kariyeri, Cumhurbaşkanlığı ile devam ediyor.

 • Koronavirüs mutasyon geçirirse ne olur?

  Koronavirüs salgının ilk günlerinden beri virüsün mutasyona uğrayabileceği ve daha tehlikeli hale gelebileceği konuşuluyor. Peki mutasyon gerçekleşirse neler olur? Yapılan aşı çalışmalar boşa gider mi? Salgın her sene tekrar eder mi? Bu sorulara virolog Semih Tareen ile beraber yanıtlar aradık.

 • Ayhan Bilgen BBC Türkçe'ye konuştu: HDP'nin seçime girmesini engelleyecek yasal düzenleme için zemin oluşturuluyor

  25 Eylül'de tutuklanan ve Kars Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Ayhan Bilgen, HDP'nin seçime girme ve mali yardım almasını engelleyecek yeni yasal düzenlemenin zemininin oluşturulduğunu savundu. Sincan Cezaevi'nden, BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın sorularını yanıtlayan Bilgen, partisini de eleştirdi.

 • Bağdat ve Erbil'in imzaladığı Sincar Anlaşması neler öngörüyor, anlaşma uygulanabilir mi?

  Irak'ta merkezi yönetim ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında imzalanan anlaşmayla Sincarlıların evlerine dönmesi hedefleniyor. Peki anlaşma neler öngörüyor ve uygulanabilir mi? Anlaşmanın taraflarına ve mutabakatta dolaylı da olsa rol oynayan Türk ve Amerikalı yetkililere sorduk. Ece Göksedef'in haberi.

 • Tek başına anne olmak: "Sen istiyorsun diye çocuğumu öldürmek durumunda değilim"

  Katre Kocabaş, yaklaşık 5 yıl önce hamile olduğunu öğrendi. Ancak erkek arkadaşı bebeği istemedi. Katre ise hem sağlık sorunlarına, hem maddi sıkıntılara hem de ailesinin kendisini yalnız bırakmasına rağmen "Sen istiyorsun diye çocuğumu öldürmek durumunda değilim" diyerek bebeği doğurmaya karar verdi. Kocabaş'la Türkiye'de bekar anne olmanın zorluklarını, dava sürecini konuştuk.

 • Diyarbakırlı trans bireyler anlatıyor: 'Ağır bedeller ödemek zorunda kalacağımın farkındayım'

  Diyarbakırlı bir grup LGBTİ birey, Türkiye'de ve bölgede LGBTİ birey olmanın zorluklarını BBC Türkçe'ye anlattı. Trans bireyler, meşakkatli, masraflı ve uzun zaman gerektiren bir ameliyat sürecinden geçiyor. En çok iş, barınma ve eğitimde zorluk yaşıyorlar. Hatice Kamer'in haberi.

 • Aramızda Kalmasın: Anneler lohusalık deneyimlerini anlatıyor

  Doğumdan sonra annenin fiziksel ve ruhsal olarak iyileştiği ve kendine geldiği 40 günlük sürece "lohusalık" deniyor. Bu süreç bazı annelerde 6-8 hafta kadar sürüyor, bu süre bazen daha da uzayabiliyor. Peki "post-partum" olarak da anılan lohusalık döneminde neler yaşanıyor? Yeni doğum yapmış annelere ve uzmanlara sorduk.

 • Aramızda Kalmasın: 'Ben de kürtaj oldum'

  Kürtaj konusu her gündeme geldiğinde birbirinden farklı fikirler ortaya atılıyor. Peki bu kararı alan kadınlar ne hissediyor? Kadınların kürtaj deneyimini onların kaleminden, hiçbir noktasına dokunmadan aktarıyoruz. Ece Göksedef'in haberi.

 • Aramızda Kalmasın: Erken menopoz 'söyledikleri kadar korkunç bir şey mi?'

  Aramızda Kalmasın'ın bu bölümünde erken menopoz var. Farklı ülkelerde değişiklik göstermekle birlikte, bir kadının adet döngüsünün 40-45 yaşlarından önce sona ermesi erken menopoz olarak tanımlanıyor. Peki bir kadının yumurtalarının, ortalamadan daha erken bir yaşta bitmesi bu kadınlara neler hissettiriyor, süreç nasıl geçiyor? 32 yaşında menopoza giren Pınar Mavi deneyimlerini BBC Türkçe için yazdı.

 • Aramızda Kalmasın: Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır? Yaptıran kadınlar ne diyor?

  Erken yaşlarda çocuk sahibi olmayan ya da olamayan kadınlar, yumurta dondurma işlemi sayesinde "anneliği erteleme" imkanı bulabiliyor. Peki bu işlem nasıl yapılıyor, yaptırmak için ideal yaş aralığı nedir? Türkiye'deki yasalar hangi durumlarda bu işleme izin veriyor, yaptıran kadınlar ne düşünüyor? Doktorlar ve yumurtalarını donduran kadınlar anlatıyor.

 • 'Kızlık zarımı diktirdim, toplum beni buna zorladı'

  BBC Türkçe'nin kadınların cinsel sağlığı ve sorunlarıyla ilgili hazırladığı "Aramızda Kalmasın" adlı serinin ilk bölümünde kızlık zarını diktiren bir kadın yaşadıklarını ve neden bu operasyonu yaptırdığını; uzmanlar da, kızlık zarının toplumda nasıl görüldüğünü ve ne gibi yanlış sembollere dönüştüğünü anlatıyor. Berza Şimşek'in haberi.

 • 'Vajinismus oldum, tedavisi nedir?'

  Aramızda Kalmasın serisinin bu bölümünde vajinismus var. Türkiye'de kadınların en sık yaşadığı cinsel sağlık sorunlarından biri olan vajinismus genellikle psikolojik nedenlere bağlanıyor. İlişkiye girememe durumu uzmanlara göre toplumda ve aile içinde paylaşılan yanlış bilgilere ve baskılardan kaynaklanıyor. Vajinismus nedir? Tedavisi nasıl oluyor?

Sezgin Baran Korkmaz, SBK Holding ve iş ilişkileri hakkında neler biliniyor?

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz'ın bütün malvarlıklarına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından el konma kararı alındığı haberi üzerine Korkmaz'ın ABD ve Türkiye'deki iş dünyasıyla bağlantıları gündeme geldi. BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu, Korkmaz ve SBK Holding'in adının hangi soruşturmalarda geçtiğini ve iş dünyası ile ilişkilerini açık ve resmi kaynaklardan inceledi.

Rus basını: Türkiye, Moskova'nın siyasi nüfuz alanında görülmemiş bir atılımda bulunuyor

BBC Moskova Muhabiri Steve Rosenberg, Dağlık Karabağ'daki çatışmaların ışığında Rus basınında Türkiye ile Rusya ilişkilerini ele alan haberleri derledi. Basında, Türkiye'nin, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği topraklarında Rusya'nın etkisine karşı meydan okuma girişimlerine dikkat çekiliyor.

Biberonla beslenen bebekler her gün 'milyonlarca mikroplastik parçacık yutuyor'

Yeni bir araştırma, polipropilen içeren plastik biberonlarda hazırlanan her 1 litre bebek mamasında, yaklaşık 4 milyon plastik parçacık bulunduğunu ortaya çıkardı.

Çin ekonomisi koronavirüs krizinden çıkıyor: 3. çeyrekte yüzde 4.9 büyüdü

Koronavirüs salgınının ortaya çıkış yeri olan Çin'in ekonomisi, salgının neden olduğu ekonomik çöküş sonrası toparlanmayı sürdürüyor. Dünyanın 2. büyük ekonomisi 3. çeyrekte (Temmuz-Ağustos-Eylül), geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.9 büyüdü.

Jeff Bridges, lenf kanseri olduğunu açıkladı

Oscar ödüllü ünlü Amerikalı oyuncu Jeff Bridges, lenf kanseri olduğunu açıkladı. Hastalığını Twitter mesajıyla duyuran Bridges, "Bana lenfoma teşhisi konuldu. Ciddi bir hastalık olmasına rağmen, doktorlarımın ve hastalığın seyrine ilişkin tahminlerin iyi olması nedeniyle şanslıyım. Tedaviye başlıyorum ve sizi bilgilendireceğim" dedi.

Peru'da çöle çizilmiş 2 bin yıllık dev kedi figürü keşfedildi

Peru'daki Nazca Çölü'nde uzanırken betimlenmiş bir kedi figürü keşfedildi. Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Nazca Çölü, jeoglif denen, yere uzun çizgiler çizerek yapılmış pek çok figüre sahip.

İtalya'da futbol maçlarına daha fazla seyirci alınması talebi reddedildi

İtalya'da Covid-19 salgını konusunda hükümete danışmanlık yapan Bilimsel-Teknik Heyet, futbol maçlarında stadyumlara yüzde 25 kapasite ile seyirci alınması talebini reddetti. İkinci bir karara kadar futbol maçları maksimum 1000 seyirci ile oynanmaya devam edecek. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

AB, Instagram'ın çocuklara ait verileri nasıl koruduğunu soruşturuyor

İrlanda Veri Koruma Kurumu (DPC) platformdaki çocuklara ait verilerin korunması konusunda Instagram'a soruşturma başlattı. Instagram'ın sahibi Facebook, AB yasalarını ihlal ettiği sonucuna varılırsa büyük bir para cezası alabilir.